o klinike
nas tim
sluzby
f.a.q.
kontakt

 

 

Ordinačné hodiny

Pondelok - Piatok:
9:00 - 19:00

Sobota - Nedeľa:
9:00 - 12:00

Mimo ordinačných hodín pohotovosť na:
0905 332 599, 0905 534 702

Objednanie na konkrétnu hodinu:
037/741 66 70

Otázky - Pred absolvovaním odborného vyšetrenia

Mimo akútnych pacientov sa vyšetrenie a operačné zákroky vopred objednávajú osobne alebo telefonicky. Pred operáciou, ak neurčí veterinár inak, by zviera nemalo aspoň 12 hodín nič jesť a 3 hodiny pred ani piť. Tesne pred príchodom na kliniku zviera vyvenčíme. Počas preberania sa z narkózy je pacient pod stálou kontrolou veterinára, ktorý následne rozhodne o jeho prepustení, čo môže trvať aj niekoľko hodín.
Na odber krvi je treba prísť po aspoň 8 hodinovej hladovke, pokiaľ lekár neurčí inak, najlepšie v doobedných hodinách.
Vzorku moču odoberajte  najlepšie pri prvom rannom venčení, kedy ho je najviac k dispozícii. Zachytiť treba stredný prúd (necháme psa najprv trocha "odcvrknúť") do čistej nádoby, bez zvyškov vody a saponátov. Ideálny objem je asi 5ml. Na uľahčenie môžete použiť kelímky so širokým vekom (z masla, jogurtu ), malé tanieriky, prípadne našikmo zrezané PET fľaše.
U mačiek môže byť odber komplikovanejší. Môžete sa pokúsiť  odobrať moč tak, že použijete odberné sáčky na moč ktoré sa používajú u malých detí – dostať v ich v lekárni. Ak nebudete úspešný, nechajte sa mačku vymočiť mimo toaletu napr.na dlažbu, prípadne ponechať mačací záchod bez podstielky. Niekedy je ale potrebné odber urobiť na klinike, kde je pacient na pár hodín hospitalizovaný. Vzorka zachyteného moču by mala byť vyšetrená okamžite, najneskôr však do dvoch hodín, pokiaľ bude uložená v chladničke.
Vzorku stolice na parazitologické vyšetrenie získame tak, že každý druhý deň odoberieme jednu vzorku trusu (veľkosti vlašského orecha) a vložíme ju do uzavierateľnej nádoby spolu s pár kvapkami vody - celkom 3 vzorky. Vzorky z troch odberov môžu byť v jednej nádobe a do ich vyšetrenia ich uchovávame v chladničke. V akútnych prípadoch môžeme takto odobrať aj vzorky z troch po sebe idúcich dní, prípadne jedinú, resp. prvú získanú vzorku.
Pred RTG vyšetrením dáme zvieraťu aspoň 12 hodinovú hladovku (piť môže). Zviera by malo byť röntgenované v slabej narkóze, pri niektorých vyšetreniach je to podmienka. V prípade, že majiteľ s narkózou nesúhlasí a rozhodne sa zviera fixovať sám, je dobré ak príde ešte s jednou osobou. V takomto prípade bude poučený o nežiadúcich účinkoch žiarenia a je povinný použiť ponúknuté ochranné pomôcky. Osoby fixujúce zviera musia byť staršie ako 18 rokov v žiadnom prípade nie deti a tehotné ženy!

späť

(c) 2009_designed_by: www.ffstudio.org